Activități și Proiecte

Pacea este atitudine – Activitate organizată de Gimnaziul Kogălniceanu și Colegiul „Grigore Ghica”

21-11-2022

Adolescenţa este o perioadă în care au loc asimilări masive în procesul de modelare a trăsăturilor individuale în călătoria spre maturitate, o perioadă în care se formează atitudini şi abilităţi care se vor transforma în instrumente pentru tot restul vieţii. În (...)

Simpozionul „Educația copilului – un stil de viață”

24-05-2022

Vineri, 3 iunie 2022, între orele 11:00-14:00, se va desfășura ONLINE, pe platforma G-Meet, Simpozionul „Educația copilului – un stil de viață”, în cadrul Proiectului interjudețean „Familia și școala – Parteneri în educație”, ediția (...)

Proiectul educațional „SOCIETATEA DA/FRÂNGE ARIPI”

05-04-2022

Proiectul educațional „SOCIETATEA DA/FRÂNGE ARIPI” a fost derulat la clasa a VII a A din cadrul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi pe parcursul a 5 săptămâni și a avut ca scop consolidarea și evaluarea competențelor formate în cadrul orelor (...)

Ziua Mondială a Apei 2022

05-04-2022

Ziua Mondială a Apei, 22 martie 2022, este despre ceea ce înseamnă apa pentru oameni, adevărata ei valoare și modul în care putem proteja mai bine această resursă vitală pentru dezvoltarea durabilă. În gospodării, școli și locuri de muncă, apa poate însemna sănătate, (...)

Our Milieu Through Our Camera - Start pentru un nou proiect Erasmus+

21-02-2022

Continuând o lungă tradiție, începută încă din anul 2000,  Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi derulează un nou proiect european, pentru care a câștigat  finanțare din partea Comisiei Europene, prin Agenția Națională pentru (...)

„Bucurie în familie” – Proiect de acțiune comunitară

16-12-2021

„Dacă vrei să fii fericit cu adevărat, învaţă mai întâi să te bucuri de lucrurile simple pentru că în ele stă pitită sursa fericirii tale. De aceea gesturile simple luminează chipurile oamenilor, de aceea zâmbetul poate schimba ziua şi chiar omul căruia (...)

1 la 6 din 38