Săptămâna Educației Globale 2019 - „Lumea de mâine sub semnul schimbărilor climatice!”

29-11-2019

Schimbările climatice se manifestă deja cu o amploare destul de mare și se presupune că vor continua: temperaturile cresc (în Europa întâlnindu-se cea mai mare creștere), tiparele precipitațiilor se schimbă (înmulțindu-se cele cu grindină, ori cu caracter torential), pătura de gheață și zăpada se topesc, iar nivelul mării crește, punând în pericol zonele litorale. Fenomenele meteorologice și climatice extreme, care au drept rezultat pericole de genul inundațiilor și secetei, vor deveni mai frecvente și mai intense în numeroase regiuni ale Terrei. Efectele asupra ecosistemelor, a biodiversității, a diverselor sectoare economice (agricultură, silvicultură, industrie), a sănătății și stării de bine a oamenilor se vor modifica în mod diferit pe întreg cuprinsul Pământului.

Cea de-a XXI-a ediție a Săptămânii Educației Globale, program facilitat de Consiliul Europei, desfășurată în perioada 18 – 24 noiembrie 2019, având ca temă ,,SCHIMBĂRILE CLIMATICE” a condus la proiectarea și derularea unor activități variate la nivelul unității școlare, activități reunite în cadrul proiectului educațional „LUMEA DE MÂINE SUB SEMNUL SCHIMBĂRILOR CLIMATICE!”. Prin proiectele educative derulate, elevii, profesorii și invitații acestora au dorit să semnaleze problemele cu care se confruntă în momentul de față societatea omenească sub aspectul schimbărilor climatice și să tragă un semnal de alarmă, indicând în același timp, modalitățile de acțiune în vederea construirii unui viitor sustenabil. În acest sens ei au elaborat pliante, au editat broșuri, au construit postere, machete din materiale reciclabile, au realizat desene.

Aceste obiective au fost urmărite în cadrul activităților derulate la nivelul școlii și anume:  ,,Protejăm natura pentru a limita schimbările climatice!” – cl. preg. A - prof. înv. primar Saucă Liliana, ,Salvați Pământul!” – cl. preg. B - prof. înv. primar Enea Leonid, ,,Apără natura pentru a limita schimbările climatice!” – cl. preg. C - înv. Postârnac Corina Victoria, ,,Pământul e în mâinile noastre!” – cl. I A - prof. înv. primar Ionescu Daniela, ,,Misterele lumii” – cl. I B - prof. înv. primar Manole Rodica, ,,Să oprim avalanşa schimbărilor climatice, cât nu este prea târziu !” – cl. a II-a A – înv. Dănilă Ana, „Apără natura pentru a limita schimbările climatice” – cl. a II-a A, cl. a V-a D, cl. a VIII-a D - prof. înv. primar Halici Mihaela, prof. Apostol Carmen, prof. Chirilă Elena, ,,Eu iubesc apa!” – cl. a III-a A - prof. înv. primar Muntianu Miron Laura, ,,Schimbările climatice ne afectează pe toți” – cl. a IV-a A - prof. înv. primar Anghel Claudia, ,,Consecințele schimbărilor climatice!” – cl. a IV-a B - prof. înv. primar Ghebac Elena, ,,Încălzirea globală” – cl. a III-a B, cl. a III-a C,  cl. a IV-a C - prof. înv. primar Zahariuc Doina, prof. înv. primar Dumitriu Elena, prof. înv. primar Olaru Rodica, înv. Asandului Maria, ,,Trezește-te! Acesta este apelul final pentru climă” – cl. a V-a A – prof. dr. Mîndrescu Ciprian, ,,STOP degradării mediului!” – cl. a V-a B, cl. a V-a C, cl. a VII-a B – prof. Condurache Raluca, prof. Sandu Mirela, prof. Cazacu Angelica, „Colorează în verde amprenta ecologică a mâncării tale!” – cl. a VI-a B - prof. dr. Luca Cătălin, „Planeta noastră – viitorul nostru” – cl. a VII-a A - prof. Vlăescu Valerian, iar din cadrul Colegiului Național ,,Grigore Ghica” – prof. Stegaru Viorica, prof. Ifrim Monica, prof. Nicorici Sonia, ,,Schimbările climatice!” – cl. a VIII-a A, a VIII-a B, a VIII-a C, a VIII-a D - prof. Luca Otilia Stela, prof. Mihai Iordana, prof. Ghebac Ovidiu,  prof. Antonescu Cătălina, prof. Chirilă Elena, prof. Agheorghiesei Claudiu, prof. Apostol Carmen,  psiholog Iftimiciuc Antoneta.

În derularea activităților au beneficiat de colaborarea unor numeroși parteneri dintre care amintim: Asociația „M.K. DOR-Părinți pentru copii”, Consiliul Școlar al Elevilor, Biblioteca școlii/C.D.I., Liceul ,,Regina Maria” Dorohoi, Colegiul Național ,,Grigore Ghica” Dorohoi, Muzeul Județean Botoșani / Muzeul de Științe ale Naturii Dorohoi, Şcoala Gimnazială „Dimitrie Brîndză” Viişoara, Biserica „Sf. Arh. Mihail şi Gavril” Viişoara. (consilier educativ – prof. Ghebac Mihai-Ovidiu)