Tranziția de la grădiniță la școală. Cum ne pregătim copiii?

23-02-2019

Dornici de a face cunoștință cu școala, înainte de a se desprinde de mediul în care s-au dezvoltat în ultimii ani, copiii de la Grădinița „Albă ca Zăpada” Dorohoi au pășit pragul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, însoțiți de părințiși cadre didactice.

Vizita a avut loc joi, 21 februarie 2019, și a fost integrată în cadrul proiectului „Comunitatea Marginalizată Plevna-Dorohoi program întegrat de măsuri de intervenție (CMP-Dh)”. Activitatea s-a desfășurat în prezența reprezentanților administrației locale, respectiv a domnului Tiberiu Manolache, a doamnei Claudia Chirilă și a domnului Radu Surdu, reprezentanți ai D.A.S., și a doamnei Otilia Luca, director al școlii și coordonatoare a proiectului.

Copiii de grădiniță au vizitat sălile de clasă în care își desfășoară activitatea cadrele didactice care vor prelua clasele pregătitoare în anul școlar 2019-2020 (înv. Corina Postîrnac, prof. înv. primar Liliana Saucă și Leonid Enea). Au participat la activitățile desfășurate de cele trei grupe din proiect, iar părinții au purtat discuții cu reprezentanții privind modul de desfășurare al proiectului POCU. Atmosfera a fost una încărcată de emoție atât pentru copiii de grădiniță cât și pentru elevii mai mari care și-au adus aminte cu plăcere de anii petrecuți în grădiniță.

Această activitate are rol în pregătirea psihologică a copiilor pentru viața de școlar, precum și familiarizarea lor cu noul spațiu în care vor învăța.