Ziua Internațională a Educației 2018

09-10-2018

Elevii de la Liceul Regina Maria au ales să serbeze Ziua Internațională a Educației într-o manieră unică, stabilind un acord de parteneriat pentru educație de calitate cu colegii lor mai mici de la Școala Gimnazială Mihail Kogălniceanu.

Însoțiți de profesorii Ghebac Ovidiu, Mândrescu Ciprian, Condurache Raluca și Apostol Carmen, copiii din clasele a VIII-a A,B,C și cei din a VII-a A   s-au unit vineri, 05 octombrie 2018, în Sala de Festivități a Liceului gazdă, unde au fost așteptați cu zâmbete calde și bomboane.

Reamintindu-și de propriile întrebări și curiozități din ultimele clase de gimnaziu, elevii claselor a XII-a, specializările matematică-informatică, științe ale naturii, științe sociale și estetică și igiena corpului i-au informat pe cei mici de ce presupune fiecare profil, de abilitățile pe care le valorifică și de domeniul în care se poate activa după finalizarea celor patru ani de studiu liceal. De asemenea, le-au arătat practic rezultate ale muncii lor din această perioadă(elemente de robotică, jocuri și programe, coafuri).

Pentru destinderea atmosferei, elevii din clasa a XI-a B au pregătit o serie de jocuri educative,  în care i-au implicat atât pe liceeni, cât și pe elevii de gimnaziu. Nu a lipsit, bineînțeles, nici muzica, publicul fiind încântat de către Sebastian Ionel și Dănuț Eduard Pintilei, ambii elevi ai Liceului Regina Maria Dorohoi.

Întreaga activitate a fost moderată de consilierul educativ prof. Ciobanu Cristina, care a îmbinat inedit utilul cu plăcutul, încheind activitatea cu un concurs de cultură generală.