Activități și Proiecte

Elevii Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi pot face alegeri potrivite - FOTO

22-11-2018

Ce frumos ar fi dacă atunci când ne aflăm în pragul unei alegeri importante am putea primi un semn, cât casa de mare dacă se poate, care să ne indice cu precizie alegerea corectă. Ca în fiecare an, Săptămâna Educației Globale ne provoacă la dezbateri și (...)

Tradiție versus modern! Proiect desfășurat în cadrul Săptămânii Educației Globale - FOTO

20-11-2018

Aşa cum ne-am obişnuit deja, elevii Şcolii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi a desfăşurat, duminică, 18 noiembrie 2018, o activitate plină de interes – „Tradiţie şi modern” – în cadrul proiectului cu acelaşi nume, înscris în (...)

„Viața are prioritate!” - Activitate desfășurată la Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi

19-11-2018

Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi a desfășurat miercuri, 14 noiembrie 2018, activități în cadrul proiectului „Viața are prioritate!”, derulat în parteneriat cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” Botoșani. Proiectul (...)

1 noiembrie 1989 – 1 noiembrie 2018: Popas de gând la ceas aniversar

01-11-2018

Pentru comunitatea Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, întreaga suflare școlărească și dascălii ei, fiecare început de noiembrie este prilej de emoții și de bilanț.   Emoții, pentru că, făcând arc peste timp, celebrăm vârsta (...)

Ziua Internațională a Educației 2018

09-10-2018

Elevii de la Liceul Regina Maria au ales să serbeze Ziua Internațională a Educației într-o manieră unică, stabilind un acord de parteneriat pentru educație de calitate cu colegii lor mai mici de la Școala Gimnazială Mihail Kogălniceanu. Însoțiți de profesorii Ghebac Ovidiu, (...)

Retrospectiva lunii iulie: Școala de Vară - Gimnaziul „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi

06-08-2018

Școala de vară constituie, pentru elevi, o bună oportunitate de dezvoltare și acumulare de noi cunoștințe, dar și o modalitate de a se recrea, de a cunoaște semeni, de a închega prietenii, de a petrece într-un mod plăcut și constructiv timpul. Dacă e să ne gândim din (...)