Activități și Proiecte

Ziua Mondială a Apei 2018 - FOTO

17-04-2018

Ca în fiecare an, ziua de 22 martie este, fără îndoială, pentru toţii oamenii planetei, un prilej de a atrage atenţia asupra responsabilităţii pe care o are fiecare dintre noi în ce priveşte calitatea mediului în care trăim şi implicit importanţa apei.   De (...)

Ziua Internațională a Francofoniei 2018

28-03-2018

MOTTO: „J’ai appris l’italien pour parler au Pape, l’espagnol pour parler à ma mère, l’anglais pour parler à ma tante, l’allemand pour parler à mes   amis et le français pour parler à moi-même.” (...)

Delegația școlii prezentă la o primă reuniune de proiect în cadrul Programului Erasmus+

26-02-2018

În perioada 11-15 decembrie 2017 Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi a participat la o primă reuniune de proiect în cadrul Programului Erasmus+.   Titlul proiectului este Interkulturelles Lernen an unseren Schulen – Innovative Bausteine zur Umsetzung (...)

Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi - Scurtă descriere

01-07-2017

Informații generale   Şcoala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, jud. Botoșani e o instituție de învățământ relativ tânără, care a fost inauguratǎ la 1 noiembrie 1989, prin Dispoziţia nr.438 din 3 octombrie 1989 a Comitetului Executiv al Consiliului (...)

Revista OCTOGON

05-02-2018

Apariții ale revistei OCTOGON (Click pe text pentru vizualizare / salvare): Revista OCTOGON - Nr. 27-28 (Revistă) Revista OCTOGON - Nr. 27-28 (Coperți) Revista OCTOGON - Nr. 25-26 (Revistă) Revista OCTOGON - Nr. 25-26 (Coperți)

Tranziția de la grădiniță la școală. Cum ne pregătim copiii?

23-02-2019

Dornici de a face cunoștință cu școala, înainte de a se desprinde de mediul în care s-au dezvoltat în ultimii ani, copiii de la Grădinița „Albă ca Zăpada” Dorohoi au pășit pragul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, însoțiți (...)