Activități și Proiecte

„Bucurie în familie” – Proiect de acțiune comunitară

16-12-2021

„Dacă vrei să fii fericit cu adevărat, învaţă mai întâi să te bucuri de lucrurile simple pentru că în ele stă pitită sursa fericirii tale. De aceea gesturile simple luminează chipurile oamenilor, de aceea zâmbetul poate schimba ziua şi chiar omul căruia (...)

Disciplinele opționale – O altfel de învățare

17-05-2021

Uităm de multe ori legătura noastră firească cu natura și apelăm la tot felul de combinații chimice pentru a ne îngriji sănătatea. Încă din cele mai vechi timpuri oamenii cunoșteau secretele plantelor medicinale și le foloseau ca leacuri în tratarea unor afecțiuni.    Redarea (...)

Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi - Scurtă descriere

21-10-2020

- Denumirea şcolii: Şcoala Gimnazială „Mihail Kogǎlniceanu” Dorohoi; - Adresa: 715200 Dorohoi, Aleea Dumbrava Nr.2, telefon/fax: 0231 610134; - E-mail: scoala8dorohoi@yahoo.com - Web: www.scoala8dorohoi.ro     Viziunea Școlii Școala Gimnaziala „Mihail Kogălniceanu” (...)

Săptămâna Educației Globale 2019 - „Lumea de mâine sub semnul schimbărilor climatice!”

29-11-2019

Schimbările climatice se manifestă deja cu o amploare destul de mare și se presupune că vor continua: temperaturile cresc (în Europa întâlnindu-se cea mai mare creștere), tiparele precipitațiilor se schimbă (înmulțindu-se cele cu grindină, ori cu caracter torential), (...)

„Cholet – Parcul cu povești” - Invitație la lectură în natură – FOTO

26-07-2019