1 noiembrie 1989 – 1 noiembrie 2018: Popas de gând la ceas aniversar

01-11-2018

Pentru comunitatea Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, întreaga suflare școlărească și dascălii ei, fiecare început de noiembrie este prilej de emoții și de bilanț.

Emoții, pentru că, făcând arc peste timp, celebrăm vârsta frumoasă a unui lăcaș de cultură. Aproape trei decenii, aici s-a răspândit lumina cunoașterii, s-au modelat suflete și s-au plămădit destine, sub vegherea atentă, exigentă, dar plină de dragoste a unor oameni dedicați.

Da, moment de bilanț, de retrospectivă. Școala a devenit de la un an la altul, de la un noiembrie la celălalt. Stau mărturie realizările multiple în planul dotării materiale, de-a lungul anilor, dotări care au condus la creșterea, într-un ritm constant, a calității actului educațional, numeroasele proiecte și parteneriate care s-au derulat în timp, ca strategie de adecvare și conectare la imperativele educației contemporane, dimensiunea europeană a școlii, - toate ilustrate de palmaresul remarcabil al elevilor acestei școli, de parcursul lor ulterior.

Grație acestor realizări, Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi s-a autopropulsat în elita învățământului botoșănean și chiar național. Suntem mândri că aparținem acestei școli și împărtășim ceea ce noi numim spirit kogălnicean, ca semn de gratitudine față de mentorul spiritual al acestui lăcaș de învățătură, un vizionar cu alese virtuți.

La ceas aniversar, dorim celor care au fost, sunt, în timp și peste timp, slujitorii devotați ai acestei instituții etalon de educație și cultură, sutelor de elevi care dau sens existenței noastre ca dascăli, părinților care ne sprijină necondiționat, școlii - un sincer LA MULȚI ANI(Au consemnat prof. Otilia Luca, prof. Iordana Mihai și prof. Ovidiu Ghebac)