Ziua Mondială a Apei 2018 - FOTO

17-04-2018

Ca în fiecare an, ziua de 22 martie este, fără îndoială, pentru toţii oamenii planetei, un prilej de a atrage atenţia asupra responsabilităţii pe care o are fiecare dintre noi în ce priveşte calitatea mediului în care trăim şi implicit importanţa apei.

De câţiva ani, în şcoala noastră derulăm un proiect dedicat acestui eveniment mondial, dar începând din acest an, suntem mândri că acest proiect –„APĂ PENTRU VIAŢĂ” – este inclus în Calendarul Activităţilor Educative Judeţene(CAEJ), nr. 1010/12.02.2018, la poziţia 87 (coordonatori – prof. Cazacu Angelica, prof. Ghebac Ovidiu, prof. Luca Otilia, membri – prof. Mîndrescu Ciprian, prof. Luca Sorin, prof. Clisu Adina).

Şi în acest an, printre activităţile desfăşurate, cea cea mai importantă şi agreeată de elevi, o reprezintă concursul organizat pe 3 secţiuni – grafică (desen, poster), fotografie şi prezentări power point, la nivelul claselor V-VIII, având ca temă, în acest an, „Soluţii naturale pentru apă”. Prin intermediul acestor materiale şi abilităţile lor, elevii au încercat să găsească răspunsuri la cum putem reduce inundaţiile, seceta şi poluarea apei folosind soluţiile pe care le găsim deja în natură.

Materialele realizate de elevi (desene şi fotografii) au fost premiate într-un cadru festiv şi expuse în spaţiul şcolii coordonatoare – Şc. Gimnazială „M. Kogălniceanu” Dorohoi, dar şi în vitrina librăriei S.C. Unirii S.R.L. Dorohoi, prin amabilitatea doamnei Lupăştean Tatiana.

Participarea la acest concurs ne-a surprins în mod plăcut prin interesul manifestat de elevi (în număr de 70) şi profesorii care i-au îndrumat, de la şcolile din oraş şi localităţile din împrejurimi – Şc. Gimnazială „N. Iorga” Dersca, Şc. Gimnazială „M. Sadoveanu” Dumbrăviţa – Ibăneşti, Şc. Gimnazială „D. Romanescu” Dorohoi, Şc. Gimnazială Cornerstone Dorohoi, Şc. Gimnazială „A.I.Cuza” Dorohoi, Şc. Gimnazială „M. Kogălniceanu” Dorohoi.

Pentru că activitatea a avut un real succes, suntem încrezători că în anul ce va urma participarea elevilor, profesorilor şi membrilor comunităţii, atât din Dorohoi cât şi din judeţ, va fi mai amplă şi se vor stabili parteneriate trainice şi de lungă durată. (Prof. Cazacu Angelica)