Ziua Internațională a Francofoniei 2018

28-03-2018

MOTTO: „J’ai appris l’italien pour parler au Pape, l’espagnol pour parler à ma mère, l’anglais pour parler à ma tante, l’allemand pour parler à mes   amis et le français pour parler à moi-même.” (Charles Quint)

În fiecare an, pe 20 martie, primăvara debutează în clinchete parisiene prin celebrarea Zilei Internaţionale a Francofoniei (La Journée Internationale de la Francophonie).

Sărbătoarea a prins contur în 77 de ţări de pe 5 continente, pentru a aduce recunoaşterea cuvenită influenţei pe care au avut-o şi o au cultura şi civilizaţia franceză, având un ideal de inter-înțelegere și de fraternitate între popoare sau indivizi care regăsesc în aceasta sinteza dintre aspirația generală către universalitate și aspirația individuală către identitate.

Din acest motiv am considerat necesară marcarea în calendarul activităților noastre școlare a unei astfel de sărbători prin care am reușit cu elevii claselor V – VIII  să consolidăm încrederea în necesitatea unei limbi străine moderne, dar  și promovarea unor metode și strategii de bună practică în rândul participanților la proiect, să valorificăm potențialul intelectual, artistic și creativ al elevilor, precum și capacitatea acestora de a folosi limba franceza în diverse contexte și, nu în ultimul rând, să descoperim și să promovăm talentul elevilor de a se manifesta în limba franceză.

Proiectul dedicat FRANCOFONIEI, a cărei sărbătorire a devenit o tradiție, a avut ca obiectiv central stimularea creativității artistice a elevilor mediată de limba franceză ca vector al comunicării interculturale.

Activitatea s-a  derulat sub forma unui spectacol, în care elevii au avut ocazia de a-și manifesta abilitățile artistice: cântece și poezii în limba franceză, prezentarea importanței Francofoniei, prin realizarea și expunerea unor  planșe originale, desene sau prezentări power-point.

Implicarea elevilor în activitățile dedicate săptămânii limbii franceze s-a dovedit  a fi un câștig pentru tinerii școlii noastre deoarece au mai adăugat un strop de sensibilizare vizavi de literatura și cultura franceză. (Prof. Ionela Harapu – Sinculei)